FINALS

  99- Stevo Poulin (Shen) f. Mason Bush (CVA) 5:08

106- Matt Griffin (Jamesville) f. Jordan Titus (Cent Moriches) 3:43

113- Nick Botello (Wy Sem) d. Dylan Ryder (HHHW) 6-2 OT

120- Adam Busiello (Eastport-SManor) d. Anthony Sciotto (Rocky Pt) 8-3

126- Beau Bartlett (Wy Sem) f. Orion Anderson (Schuyler) 4:53

132- Jack Davis (Wy Sem) d. Justin Vines (Wantagh) 10-7

138- Chris Gomez (Pat-Med) d. Jon Spadafora (HHHE) 5-2

145- Frankie Gissendanner (Penfield) d. Kyle Mosher (SouthSide) 12-3

152- Jacori Teemer (Long Beach) d. Matt Grippi (Fox Lane) 9-5

160- Jake Silverstein (Hauppauge) d. Chris Barker (Fairport) 3-0

170- Tyler Barnes (Ballston Spa) d. Paul Calo (Southington) 8-2

182- Jake Logan (New Roch) d. Jacob Ferreira (H. Greeley) 5-4

195- Austin Cooley (Wy Sem) d. Jonathan Loew (Wantagh) 7-5 OT

220- Joe Benedict (Sandy Creek) f. Halil Gecaj (JJCR) 1:18

285- Joey Slackman (Commack) d. Tony Cutrie (Wy Sem) 6-4


Top 5 Teams
1. Wyoming Seminary (PA) – 216 points
2. Wantagh – 95 points
3. Minisink Valley – 86 points
4. Long Beach – 73 points
5. Jamesville-Dewitt – 69.5 points

Lightweight MOW:  Beau Bartlett (Wyoming Seminary)
Middleweight MOW: Jacori Teemer (Long Beach)
Heavyweight MOW: Tyler Barnes (Ballston Spa)
Champion of Champions: Beau Bartlett (Wyoming Seminary)
Most Pins: Beau Bartlett (Wyoming Seminary) 5 pins



                                   SEMIFINALS


99 -
Mason Bush (CVA) d. D. Geislinger (Norwich) 4-0
Stevo Poulin (Shen) d. Matt Schrieber (Hor. Gr.) 14-7

106 -
Jordan Titus (Center Moriches) d. Anthony Noto (HF-Lima) 5-1
Matt Griffin (Jamesville) d. Ivan Garcia (Port Chester) 10-5

113 -
Dylan Ryder (HHHW) d.  Marek Bush (CVA) 11-2
Nick Botello (Wy Sem) d. Drew Minch (Wy Sem) 5-2

120 -
Adam Busiello (ESM) f. Ryan Jack (Danbury) 1:20
Anthony Sciotto (Rocky Point) f. Sal Jones (LI Lutheran) 2:39

126 -
Beau Bartlett (Wy Sem) f.  Michael Gonyea (Columbia)
Orion Anderson (Schyulerville) d. M. Ortiz (New Milford) 9-4

132 -
Jack Davis (Wy Sem) d. Cahal Donovan (Marcellus) 13-7
Justin Vines (Wantagh) d. Willie McDougald (Niagara Falls) 4-3 

138 -
Jon Spadafora (HHHE) d. Donald Wood (Center Moriches) 6-3
Chris Gomez (Pat-Med) d. A. Sobotker (N. Babylon) 11-3

145 -
Frankie Gissendanner (Penfield) f. Philpotts (HP) 1:20
Kyle Mosher (South Side) d. Jack Bokina (Matt) 3:02

152 -
Jacori Teemer (Long Beach) d. Ryan Luth (Foran) 14-6
Matt Grippi (Fox Lane) d. C. Kropman (Pen) 2-1

160 -
Jake Silverstein (Hauppauge) d. Abdulrazak (Woodridge) 3-1
Chris Barker (Fairport) d. Jacob Nolan (Saranac) 4-2

170 -
Tyler Barnes (Ballson Spa) f. David Miele-Estrella (N. Bab) 1:12
Paul Calo (Southington) d. Ross McFarland (Phoenix) 7-6

182 -
Jake Logan (New Rochelle) d. Chance Lapier (Ausable Valley) 7-3
Jake Ferriera (HG) d. Joey Yanis (Minisink Valley) 7-5

195 -
Jonathan Loew (Wantagh) d. Elijah Rodriguez (Long Beach) 7-4
Austin Cooley (Wy Sem) f. Doug Simmons (Canastota) 1:20

220 -
Joe Benedict (Sandy Creek) f. Boaz Smart (Bellmore JFK) 1:06
Halil Gecaj (JJCR) d.Michael Doggett (WSem) 7-5

285 -
Joey Slackman (Commack) f. Trentyn Ruppert (Newark V) 2:27
Tony Cutrie (Wy Sem) d. Anthony Robinson (Starpoint) 6-3

WYOMING SEMINARY (PA) WINS

2018 EASTERN STATES CLASSIC

WITH 216 POINTS & CROWNS 4 CHAMPIONS 

OVER WANTAGH-8 (95), 

MINISINK VALLEY-9 (88) AND

 LONG BEACH-8 (73)