Alex Vargas

(Syosset - 126)

 Long Beach's Tyreek Bromley secures a takedown in 182 pound quarterfinal action in the Nassau County Tournament at Hofstra University. Bromley picked up the first period fall over Hewlett's Jared Magnone and helped The Marines (178)points) take a commanding lead in the team scoring over Wantagh (132.5) and Massapequa (115.5). Long Beach put 12 wrestlers into Sunday's semifinal round which starts at 10:00 am.

Jared Altan

(Plainedge - 99)

Elijah Rodriguez

(Long Beach - 182)

                                     QUARTERFINAL RESULTS


   99- Jared Altan (Plainedge) d. Cameron Ahearn (Plainedge) 3-0

         Kahleem Morris (Freeport) md. Josiah Encernacion (Wantagh) 15-1

         Pablo Martinez (LongBeach) d. Joe Foxen (GC) 6-4

         Vinny Johnson (Fpt) d. Zack Hasbrouck (NShore) 5-0


106- Joe Simons (Farm) p. Max Zahre (Plainview) 5:36

        Kyle Althenn (Mepham) p. Joe Moore (Want) 1:26

        Joe Becker (Lynbrook) p. Jason Yablans (Jericho) 2:51

        Marc Mansa (Syosset) p. Christian Encarncion (W) :40


113- Justin Vines (Want) p. Dylan Martinsen (LB) 3:46

        Michael Nahas (PW) d. Quinn O'Rourke (Oceanside) 10-6

        Nick Goodelman (Mac) p. Eric Brach (BJFK) 5:03

        Kevin DePalma (Farm) d. Charles Maier (Want) 6-4


120- Kyle Mosher (Southside) p. Nick Franco (Plainview) 1:40

         Matt Maquet (LB) d. Chris Pereira (Union) 3-0

         Michael Killard (Want) d. Mike Fishman (Oc) 12-6

         Josh Bourne (LB) p. Hunter Scutellaro (Mass) 2:26


126- Jacori Teemer (LB) p. Najee Hall (Un) 2:47

         Shawn Regan (EM) d. Chris Liberopolous (Beth) 7-4

         Alex Vargas (Sy) p. Anthony Calo (SewWest) 1:21

         Garret Gibbons (Mass) p. Wilber Garcia (Westbury) 1:59


132- Vito Arujau (Sy) p. Matt Callejas (Roos) 1:56

         Shane Gibbons (Mass) d. Tyler Sullivan (Farm) 5-4 OT

         Travis Paradiso (Mass) p. Justin Kotler (Sy) 1:43

         Peter Pappas (Plainview) tfall Dimitri Pettaway (VSC) 4:30


138- Matt Swanson (Lyn) p. Andrew Ashmawi (Mass) :28

         John Colletti (LB) d. Andre Cuhna (EM) 3-2

         Kevin Saint-Louis (Fr) d. Jon Loew (W) 4-2 OT

         Lucas Pincus (Hew) p. Anthony Greco (Plainview) 3:51


145- Chris Ponce (LevDiv) tfall Angelo Petrakis (Mass) 3:03

         Sam Einbinder (Beth) d. Joe Conklin (Want) 9-4

         Jesse Bran-Umana (Mass) md Terran Cooper (Calhoun) 15-8

         Charlie Spada (LB) d. Teddy Tannebaum (PW) 6-4


152- Tyrese Byron (LB) p. Joe Gangi (EM) :41

         Rob Marshall (Want) p. Vin Thron (Mac) 4:26

         Mike Choi (EM) d. Matt Schwartz (BJFK) 3-2

         Jeremy Brandel (Plainedge) tf Greg Power (Hicksville) 4:00


160- Ricky Stamm (LevDiv) tf Paulo Carre (SS) 5:33

         Brandon Devivo (LB) d. Andrew Eget (Want) 9-5

         Tim Schmelzinger (GC) d. Darrin Simons (Farm) 6-1

         Greg Wildstein (LB) d. Colm Magner (Want) 3-2


170- Jeremy Hughes (Mac) p. Michael Chase (Herricks) 1:00

         Jack Jones (BJFK) p. Jack Rosen (Farm) 4:40

         Anthony Arena (Lyn) md. Anthony Cancellarich (Hew) 16-2

         Joe Giorlando (LB) p. Jack Williams (NSh) :33


182- Tyreek Bromley (LB) p. Jared Magnone (Hew) 1:59

         Alex Pavlock (Farm) d. Nick Coppola (Want) 8-4

         Elijah Rodriguez (LB) d. Sam DeLuca (Mac) 5-2

         Zach Kornberg (Lyn) md. Luis Campos (GNS) 8-0


195- Paul Brachfeld (Mass) tf Tyler Newcamp (SewEast) 1:17

         Ryan Coder (Plainedge) d. Terry Micourt (Hew) 3-2

         Ricky Almonte (LevDiv) p. Peter Boyadijian (Man) 5:08

         Liam Miller (Beth) p. Akhil Champagne (VSN) 1:20


220- Aryuna Bello (LevDiv) d.Ryan Charleston (Farm) 3-0

         Obi Ajah (Jericho) d. Zach Knighton-Ward (Un) 3-1 OT

         Jose Pineda (Mepham) p. Dequan Stuart (Roos) 2:18

         Steven McCartney (Plainedge) d. Joe Amalfitano (SewEast) 8-6


285- Mike Curiel (Hewlett) p. Jamil Vaud (VSN) 1:47

         Pat Smith (Want) d. Jeff Alvarez (LB) 1-0

         Alex Guidice (Jer) d. Tom Amato (Mass) 1-0

         Ryan O'Shea (Mac) p. Liam Loskowski (EM) :44


Mat Notes:

   Defending state champions sophomore Jacori Teemer (43-0) of Long Beach at 126 and junior Vito Arujau (41-0) of Syosset at 132 pounds, advanced to the semifinal round. Both Teemer and Arujau are two-time champions, and Arujau has won 130 consecutive matches. 


Team Scores:

  1. Long Beach (178)

  2. Wantagh (132.5)

  3. Massapequa (115.5)

  4. Plainedge (73)

  5. Levittown-Division (70.5)

  6. MacArthur (65.5)

  7. Farmingdale (58)

  8. Hewlett (57.5)

  9. East Meadow (57)

10. Lynbrook (53.5)





QUARTERFINAL

PHOTOS BELOW

Joe Simons

(Farmingdale - 106)

Ricky Stamm

(Levittown Division - 160)

Chris Ponce

(Levittown Division - 145)

Paul Brachfeld

(Massapequa - 195)

Jacori Teemer

(Long Beach - 126)

Top seed Justin Vines (37-0) from Wantagh turns Dylan Martinson of Long Beach for a  fall at 113 pounds.

Kyle Mosher

(South Side - 120)  earned his 100th victory.

Massapequa's Garret Gibbons works for a takedown on Wilbur Garcia of Westbury at 126 pounds. The second seeded Gibbons picked up the fall in the first period.

2016 NASSAU COUNTY

CHAMPIONSHIPS FIRST ROUNDS AND QUARTERFINAL RESULTS

Shane Gibbons

(Massapequa - 132)

Mike Curiel

(Hewlett - 285)

Vito Arujau

(Syosset - 132)